Про забезпечення належних умов експлуатації електричних мереж
12 Лютого, 2025 | НовиниНа виконання розпорядження начальника Волинської ОДА № 53 від 21 січня 2025 року «Про забезпечення належних умов експлуатації електричних мереж в області» з метою підвищення надійності електропостачання, дотримання вимог техніки безпеки у межах охоронних зон повітряних і кабельних ліній електропередачі, для запобігання виникнення нещасних випадків серед населення, зменшення збитків від стихійних явищ та усунення порушень законодавства у галузі електроенергетики в умовах дії воєнного стану повідомляємо наступне.
Розпорядження акцентувало увагу на необхідності дотримання чинного законодавства, яке визначає відповідальність за утримання дерев в містах та селах.
Отож розмежуємо зони відповідальності. Для дотримання вимог правил безпеки встановлені межі охоронних зон повітряних ліній. Це означає, земля в охоронних зонах використовується з обмеженнями! Зокрема заборонено саджати дерева, крім кущів та саджанців з висотою перспективного росту не більш як два метри. Так, якщо напруга лінії до 1 кВ – ширина охоронної зони становить 2 метри від крайніх проводів по обидва боки, 6–10 кВ – 10 метрів, 35 кВ – 15 метрів, 150 кВ – 25 метрів.
Власникам зелених насаджень потрібно утримувати їх в такому стані, щоб гілки знаходилися на відстані не менш як 2 метри від крайніх проводів повітряних ліній напругою 0,4 кВ і не менш як 10 метрів від проводів повітряних ліній напругою 6–10 кВ.
Згідно з Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року №105, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є:
– на об’єктах благоустрою державної або комунальної власності – балансоутримувачі цих об’єктів;
– на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях – установи, організації, підприємства;
– на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, – забудовники або власники цих територій;
– на безхазяйних територіях та пустирях – органи місцевого самоврядування;
на приватних садибах і прилеглих ділянках – їх власники або користувачі.
Відповідно до чинного законодавства України, керівникам підприємств, установ і організацій усіх форм власності, а також власникам земельних ділянок, які є складовою території охоронної зони електричних мереж необхідно дотримуватися рекомендацій щодо їх охорони та забезпечення належних умов експлуатації. Зокрема:
– утримувати в стані пожежної безпеки такі земельні ділянки, своєчасно прибирати солому, сміття, сухий бур’ян, сухий очерет, заорювати стерню;
– виконувати обґрунтовані вимоги власників електричних мереж щодо дотримання обмежень та обтяжень в охоронних зонах;
– забезпечувати безперешкодний доступ в установленому порядку уповноважених представників власника електричних мереж до об’єктів передачі електричної енергії, розташованих на території інших юридичних або фізичних осіб/фізичних осіб-підприємців, для ремонту і технічного обслуговування таких об’єктів;
– дотримуватися інших вимог законів України «Про ринок електричної енергії», «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів», Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 р. № 1455.